Online Terapi

Online Terapi

Online terapi, mevcut dijital olanakları kullanarak bir ruh sağlığı profesyoneli ile yani, bir online psikiyatrist ya da online psikolog ile gerçek zamanlı yapılan görüşmelerdir. Bir psikiyatrist ya da psikolog ile yapılan çevrimiçi görüşmelerin ,ruh sağlığı ve hastalıkları alanında kullanımı son yıllarda yüz yüze yapılan görüşmelere nazaran artış göstermiştir. Online terapilerin fiziki avantajlarının yanında, geniş uzman listesinden o an müsait olan herhangi bir online psikiyatrist ya da online psikolog seçme imkanı yüz yüze görüşmeye göre üstünlükleri arasındadır. Doğrudan muayene, tanı ya da tedavi amacı taşımıyor olması ise, online terapinin dezavantajları arasında sayılabilir.

Kimler çevrimiçi terapi hizmetleri verebilir?

Alanıyla ilgili hizmeti çevrimiçi verebilecek psikiyatrlar ya da psikologlardır. Online terapiler ücretli ya
da ücretsiz verilebiliyor olmakla beraber, genelde ücretlidir ancak ekonomik olarak yüz yüze
görüşmelere göre daha avantajlıdır.

Psikolog ile psikiyatristin farkı nedir?

Her iki meslek grubunun da içinden geçtiği birbirinden farklı ancak yıllar süren zorlu eğitim
süreçlerinin farklarını bir makaleye sığdırmak zordur. Ancak ruh sağlığı alanında çalışan meslek gruplarını tanıtmamız, aradığınız uzmana ulaşma noktasında sizlere yardımcı olacaktır.
  • Psikiyatri uzmanları tıp eğitimi üzerine uzmanlık eğitimini tamamlamış, psikoterapi veya medikal seçenekleri kullanarak tedavi düzenleme yetkisine sahip meslek grubudur.
  • Uzman psikolog; psikoloji lisans eğitimi alıp psikolojinin alt dallarından birinde yüksek lisans tamamlamış olanların aldığı ünvandır.
  • Psikologlar, psikoloji lisans eğitimini tamamlamışlardır.
  • Psikolojik danışmanlar; eğitim fakültelelrinin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olurlar.
  • Ruh sağlığı alanında çalışan profesyoneller online terapi uygulama konusunda temel becerilere sahip olmakla birlikte, farklın psikoterapi  ekol ve uygulamalarına yönelik eğitim alarak sertifika sahibi olabilmektedirler.
Online terapi kimlerden alınmalı?
Yaşam koçu, nefes koçu, öğrenci koçu gibi ünvanlarla sosyal medya mecralarında kendini tanıtan, fakat ruh sağlığı alanında çalışma yetkisi  ya da eğitimi olmayan kişiler tarafından maddi veya manevi  zarar görmemeniz hususunda size yardımcı olmak için sitemiz güvenilir uzmanları size ulaştırmaktadır.